Underclassmen Awards

BOOK AWARDS 2019-2020

Award

Recipient

Harvard-Radcliffe Book Award

Olivia Cartano

Rensselaer Polytechnic Institute

Vito Malaj

R.I.T. Computing Award

Carter Falkenberg

R.I.T. Computing Award

Aimee Holland

R.I.T. Innovation Award 

Stephanie Rosenberg

R.I.T. Innovation  Award

Mia Williams

Saint Michael’s College Book Award

Amanda Smyth

Saint Michael’s College Book Award

Evan O'Brien

Wells College Award

Olivia Lembo       Alessandra Blasone

Elmira College Key Award

Kelly Ryan                Brandon Martinez

George Washington U Book Award

Julie Pinchiaroli

 13 students won college book awards  

GUIDANCE 2019-2020

AMERICAN LEGION - BOYS STATE 2020
 
Richard Clarke
Michael Desimone
Marco Petrillo
 
AMERICAN LEGION - GIRLS  STATE 2020
 
Mia Williams
 
HOBY
 
Jessica Motta

 5 students won leadership awards 

ART DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course  Recipient Recipient

Studio Art

Katherine Andrea Espino Fuentes

Gabriella Borello

21st Century Art & Design

Alejandro Gomez Rocco Dominguez

Ceramics 1

Hillary Avila Catherine Cavazzini

Ceramics 2

Alicia McCarvill Alyson Alvarez-Valitutto

Design Engineering 1

Patrick Lilly Jack Panzarella

Drawing & Painting 1

Ava DiSalvo Kristin Iannucci

Drawing & Painting 2

Elisabeth Carpinelli Theodora Sinis

Fashion Design

Emma Finkel Elizabeth Pagan

Digital Design 1

 Luka Bojovic Ava DiSalvo

Media/Video Production 1

Ryan Ordonez

Sarah Lynch

Paul Julian

Media/Video Production 2

Ryan Ordonez  

Broadcasting

Raymond Lubrino Stephen Pryor

Photo Design 1

Anastasia Tchernikov Ryan Ackermann

Photo Design 2

Emily Salazar Juliette Galletti
Pre AP Art Stephanie Rosenberg Hillary Avila

ENGLISH DEPARTMENT AWARDS- 2019-2020

Course Recipient Recipient

English 9

Alyssa Costello Kathryn Wilson

English 9H

Sophia Pintavalle  ToniAnn Mastracchio

English 10

Ryan Ackermann Nicole Paternostro

English 10H

Eleanor Dempsey Meera Joseph

English 11

Olivia Lembo Alicia McCarvill

AP Language & Composition

Olivia Cartano Elisabeth Carpinelli 

Envisions

Paul Fusaro  Julie Lomurno 

Principles  Of Philosophy

Evan O'Brien  Emma Milo 

Speech & Debate

ToniAnn Mastracchio  Christina Kelly 

YOUNG AUTHOR'S CONFERENCE 2019-2020

Ava

DiSalvo Young Author's Conference 

Eleanor

Dempsey Young Author's Conference 

 

MATH DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course  Recipient Recipient

Algebra 

Gabriella Borello  

Geometry H

Alejandro Gomez Emma Finkel

Geometry 

Jenna Fox  

Algebra 2 Trigonometry H

Elisabeth Lilly Isabella Badagliacca

Algebra 2 Trigonometry 

Jerry Thomas Sally Cangialosi

Algebra 2

Stephen Rush Kelly Ryan

Pre-Calculus  H

Julie Pinchiaroli Evan O'Brien

Pre-Calculus

Mia Williams Alicia McCarvill

AP Statistics

Evan O'Brien Kristin Iannucci

Principles of Algebra & Geometry

Richard Giuffra Thomas Marzziotti

AP Computer Science Principles

Raine Spearman Aidan Pray

MUSIC DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course Recipient Recipient

Instrumental Music

Joseph Miele Javier Wurster

Instrumental Music

Kalyna Raguso Sera Mishra

Instrumental Music

Pranav Vadapalli Olivia Cartano

Choral Music

Kendall Spearman Zoe Lisa

Choral Music

Ryan Liebowitz Krista Dronzek

Choral Music

Mia Williams Jillian Walpole

PHYSICAL EDUCATION AND HEALTH 2019-2020

Course Recipient Recipient

Physical Education

Sami Oswald Francesca DeMartino
  Luca Mulhare Andrew Park

Physical Education

Eliana Barnett Alana Manzo
  Aidan Pray Peter Mardjonovic

Physical Education

Alyssa Gutierrez Alicia McCarvill
  Connor Cronin Jack Panzarella

Health

Siena Edwards Dominic Lotto 

Health, Food and Fitness

Abbey Martin Julian Thur

SCIENCE DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course

Recipient Recipient
Biology Regents Rachel Thomas Valentina Avellino
     
Earth Science Regents Rocco Dominguez Samantha Marinelli
     
Chemistry Honors Elisabeth Lilly Scott Saunders
     
Chemistry Regents Kyla Anderson Jerry Thomas
     
Physics Regents Evan O'Brien Alicia McCarvill
     
Applied Chemistry Pierce Auquilla Thomas Marzziotti
     
Conceptual Physics Alyssa Finck Anthony DelDuca
     
Environmental Science Alexa Hudd Olivia D'Andrea
     
Forensics Nikoleta Arrieta Juliette Galletti
     
Oceanography Mia Williams Jack Panzarella 
     
Science Research Aimee Holland Olivia Cartano
     
Astronomy John Vita Mia Williams
     
Principles of Engineering I Raine Spearman Julie Lyden

SOCIAL STUDIES DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course Recipient Recipient

Global History 9

Joseph Miele Sami Oswald

Global History 9H

Alejandro Gomez Christina Kelly

Global History 10

Shaye Ahern Sarah McCormack

AP Global History

Sera Mishra Elisabeth Lilly

U.S. History

Andrew Llamas Marilyn Morocho 

AP U.S. History

Olivia Cartano Evan O'Brien

WORLD LANGUAGE DEPARTMENT AWARDS-2019-2020

Course Recipient Recipient

Italian 2

Alejandro Gomez ToniAnn Mastracchio

Italian 3

Anastasia Tchernikov Jessica Motta

Italian 4

Sophia Garritano Vito Malaj

Spanish 1

Lucas Rodriguez Sally Cangialosi

Spanish 2

Kendall Spearman Sophia Pintavalle

Spanish 3

Elisabeth Lilly Krista Dronzek

Spanish 4

Evan O'Brien Angelica Alvarez

PRINCIPAL'S ADVISORY COMMITTEE-2019-2020

Name Name
Ashley Avella Jacob Cruz Medranda
Alessandra Blasone Kristina Finkbiner
Juliette Galletti Emma Finkel
Paul Julian Nikki Guglielmi
Mateo Lewis Meera Joseph
Vito Malaj Edward Olszewski
Abbey Martin Jane Olszewski
Alicia McCarvill Antonio Campagna
Skyler Neal Michael Clarke
Jillian Walpole John Cross
Shaye Ahern Alanis Cruz
Kelly Andrews Christina Kelly
Kathleen Bennett Luca Stanco
Charlotte Catarina Naya Vulaj
Adrianna Cmiel-Walsh  

STUDENT COUNCIL / GOVERNMENT 2019-2020

Name Title
Brandon Martinez E-Board Secretary
Phoebe Barnes E-Board Treasurer
Lauren Abbate Junior Class - President
Olivia Lembo Junior Class - Vice President
Samantha Lubart Junior Class - Secretary
Rachel Raguso Junior Class - Treasurer
Kelly Ryan Junior Class - CCRD
Lily Tobiasen Junior Class - CCRD
Kelly Andrews Sophomore Class - President
Kalyna Raguso Sophomore Class - Vice President
Shaye Ahern Sophomore Class - Secretary
Ryan Liebowitz Sophomore Class - Treasurer
Sarah McCormack Sophomore Class - CCRD
Korey Zheng Freshmen Class - President
Kendall Spearman Freshmen Class - Vice President
Naya Vulaj Freshmen Class - Secretary
Samantha DeLouise Freshmen Class - Treasurer
Francesca DeMartino Freshmen Class - CCRD
Paulina Werynski Freshmen Class - CCRD

Summa Honor Roll-(95%+)-All 3 Quarters 2019-2020

Angelica Alvarez
Stefano Ammaturo
Phoebe Barnes
Alessandra Blasone
Elisabeth Carpinelli
Olivia Cartano
Carter Falkenberg
Sophia Garritano
Kristin Iannucci
Zachary Katzman
Samantha Lubart
Nicholas Mulvey
Evan O'Brien
Alessia Pellegrini
Arianna Pellegrini
Marco Petrillo
Julie Pinchiaroli
Deanna Reynolds
Stephanie Rosenberg
Raine Spearman
Pranav Vadapalli
Mia Williams
Ryan Ackermann
Glen Ahern
Giulia Arianna
Isabella Badagliacca
Nicolas Bauco
Catherine Cavazzini
Eleanor Dempsey
Krista Dronzek
Siena Edwards
Samantha Ferrari
Owen Hegarty
Colin Higham
Marabel Jaime

Summa Honor Roll-(95%+)-All 3 Quarters 2019-2020

Manpreet Kaur
Marina Kidangen
Elisabeth Lilly
Michael Mangione
Sera Mishra
Jessica Motta
Matthew Pena
Valentina Rubio
Scott Saunders
Michael Straface
Anastasia Tchernikov
Autumn Verna
John Vita
David Amchir
Giana Calandriello
Michael Clarke
Francesca DeMartino
Rocco Dominguez
Paul Fusaro
Alejandro Gomez
Tyler Howard
Christina Kelly
Zoe Lisa
ToniAnn Mastracchio
Matthew McClure
Caroline McKeon
Isabella Mehmel
Eric Miller
Christian Occhipinti
Anthony Persampieri
Sophia Pintavalle
Kendall Spearman
Rachel Thomas
Dean Williams